خانه > گردشگری > درخت چنار ۲۰۰۰ ساله محله باغستان تویه دروار

درخت چنار ۲۰۰۰ ساله محله باغستان تویه دروار

حاج رحیم رستمیان / تهران

درخت چنار تنومند  ۲۰۰۰ ساله تویه دروار ( بنابر نقل قول ها از سینه به سینه و بزرگان ) واقع در محله باغستان که از نظر طراوت ، قطر درخت با پوسته قطور و تازه و موقعیت مکانی یکی از آثار ارزشمند باقیمانده منطقه است ، زیبائی ، ماندگاری و مقاومت آن در برابر حوادث طبیعی روزگار نگاه هر بینده ای را بخود معطوف و لحظاتی وی را به تفکر و شکرگزاری از خالق هستی  وا می دارد  . مشاهده این نعمت خدادادی به انسان می آموزد ، چگونه می توان با  صبر و ایستادگی در مقابل مشکلات زندگی و حوادث روزگار  مقاومت و پیروز شد و از این طریق شادابی و بقای خود را حفظ کرد. تاکنون سیل های مخربی از کنار درخت چنار جاری شده است ، لیکن کمترین آسیبی به این درخت وارد نشده است ، مسلما هوای پاک و عاری از هر نوع آلودگی ، آرمیدن در کنار  رودخانه با آب سالم یکی از علل طول عمر و بقاء درخت محسوب می شود .

دهستان نمونه گردشگری تویه دروار علاوه بر دارا بودن چشمه های جوشان چشمه قلقل و انگور ستانی معروف ، وجود درختان  تنومند چنار در محله های مختلف ، صح ، دروار و تویه از نظر رشد و ماندگاری آن ها هم دارای رمز و رازی است که  نیاز به بررسی ، مطالعات علمی و پزوهشی مراکز دانشگاهی وغیره دارد ، ارزیابی سن، راز طول عمر ، نحوه حفظ و حراست از امراض و آفات احتمالی و آتش سوزی  آنها  ضروری بنظر می رسد .

هر گونه بی مبالاتی در دخل و تصرف یا استفاده غیر مجاز افراد به این آثار عمومی  ، ضرر و زیان غیر قابل جبرانی را در بر دارد . درخت چنار باغستان در کنار رودخانه و نزدیک مسجد محل واقع شده است ، و همسایه  تنها آسیاب آبی استان سمنان محسوب می شود، که آب جاری این آسیاب پس از آسیاب آردها، نوعی حق همسایگی را در آب رسانی درخت چنار دو هزار ساله برعهده دارد.

از اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری درخواست شده است با اعزام کارشناسان خبره آن اداره یا مدیریت استان اقدام موثری در تهیه شناسنامه و طرح های توسعه و گسترش در مورد این اثر زیبا با همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستا و بزرگان محلی معمول دارند .

با تشکر

حاج رحیم رستمیان – سرتیپ دوم (بازنشسته) / تهران

DSC00831.JPG (800×600)

DSC00832.JPG (800×600)

DSC00834.JPG (800×1067)

DSC00836.JPG (800×1067)

 

محل درخت چنار کهنسال تویه دروار به روایت نقشه گوگل
[put_wpgm id=1]


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .