خانه > معرفی کتاب > در پایتخت فراموشی

در پایتخت فراموشی

«در پایتخت فراموشی» حاشیه‌نویسی بر سفر مشترک محمدحسین جعفریان و بهروز افخمی به کابل و پنجشیر توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.
خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب: جعفریان در توصیف کتابش اینگونه نوشته است: من بارها به افغانستان رفته‌ام. این کتاب یادداشت‌های یکی از آن سفرهاست. این‌بار با بهروز افخمی و برای شرکت در اولین سالگرد شهادت احمدشاه مسعود.چند ماه بود که حامد کرزای به قدرت رسیده و طالبان سرنگون شده بود؛ به جهت وصف کابل آن روزها، شخصیت‌های شرکت‌کننده در محفلی که مهمان آن بودم و سفر به پنجشیر. این یادداشت‌ها ویژه‌اند.

۱۳۹۱۰۲۱۶۰۰۰۰۰۶_PhotoA

بهروز افخمی نیز در این سفر همراه من شد. او در آن روزگار نماینده مردم تهران بود. همراهی او در این سفر هم برای من مغتنم بود و هم او. تجربه سفر به کابل چند ماه پس از آنکه از طالبان پس گرفته شده بود و شرکت در چنین محفلی(سالگرد شهادت احمد شاه مسعود) چیزی نبود که افخمی با روحیاتی که دارد از خیر آن بگذرد. البته در آن محفل بزرگوارانی چون فریدون جنیدی، چنگیز پهلوان، مهندس نمازی و … نیز از ایران حضور داشتند.

اگر افغانستان و کابلی که در این یادداشت‌ها ترسیم شده – افغانستان و کابل شهریور ۱۳۸۱- را با امروز مقایسه کنیم به عظمت آنچه در این سرزمین رخ داده پی می‌بریم. برای انتقال حس و حالی که در آن سفر داشته‌ام دست به ترکیب نوشته‌ها و ویرایش وقایع محتوایی نزدم. هرچه هست همان است که هر شب در پی وقایع روزانه یادداشت می‌کرده‌ام.

کتاب که در اصل سفرنامه‌ای به کابل و پنجشیر است، اینگونه به پایان می‌رسد: در فرودگاه مهرآباد که از پلکان هواپیما پایین می‌آیم چنان غربتی در دلم سنگینی می‌کند که باور نمی‌کنم به وطنم برگشته‌ام. دوباره میدان دودگرفته آزادی، دوباره ترافیک سنگین خیابان انقلاب و یاد آشنایی جامانده در کوه‌های پنجشیر.

از تهران تا کابل، کابل؛ چند ماه پس از خروج طالبان، سمینار آغاز می‌شود، از کوهسنگی تا پارک زرنگار، سفر به پنجشیر، بازگشت به کابل و حکایت آخرین روزها عناوین فصل‌های کتاب هستند.

این کتاب در شمارگان ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۷۵۰۰ تومان از سوی انتشارات سوره مهر عرضه شده است.

 


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .